Ödev Takip Sistemi

ABC
3 min readFeb 23, 2021

--

Öğrencilerin gün boyu aldıkları bilgileri yapılandırabilmeleri ve hayatları boyunca aktif olarak kullanabilmeleri için ev ödevi çok önemlidir.

ABC Ödev Takip Sistemi

Okulda işlenen derslerden sonra verilen çalışmalar, sorular, projeler kısacası ev ödevleri öğrencinin işlenen konuları kavraması açısından çok önemlidir. Okulda idealist öğretmenler ödev kontrollerini manuel yapabilirler. Ama tüm okulu düşününce profesyonel bir ödev takip sistemi kullanmanın ayrıcalıklarını okulunuzda yaşamak istersiniz.

Ödev Takip Sistemi Nedir?

Ödevler okul için ve öğrencilerin akademik gelişimleri için önemlidir. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı ev ödevi öğrenciler tarafından çok sevilen bir durum değildir. Hatta bazı aileler tarafından da sıkıntılı bir durum olabiliyor. Okul takip sistemi kullanmayan bir okul düşünün. Bir gün içinde öğrencilere her öğretmenin ödev ve test çözümü verdiğini varsayarsanız bu ödevlerin, soruların ve tekrarların evde yapılması can sıkıcı olabiliyor.

Öğrenciler kendilerine zaman ayıramadıkları gibi, artık ödev yapmaktan yavaş yavaş soğumaya ve maalesef ki öğrenci ile dersleri arasında soğuk duvarların örülmesine başlanıyor. Düzgün bir ödev takibinde öğrencilere fazla ödev vermemek, ev ödevini zamana göre düzgünce paylaştırmak gibi özellikler olmalıdır.

Ödev takip sistemi öğrenci ile dersleri arasında bu kadar önemli bir üst görevi üstlenmekle kalmıyor. Aynı zamanda öğretmenlerinde kurtarıcısı oluyor. Öğretmenler ABC online ödev takip sistemi ile hangi ödevleri verdiklerini, öğrencilerin ödevleri yapıp yapmadıklarını, ödevlerle alakalı özel bilgilendirmeleri ebeveynler ile paylaşabilmeli otomatik bildirimler ile ebeveynleri bilgilendirmelidir. Tüm bu ev ödevi takibi işlemleri ise veli toplantılarında öğretmenlere ciddi anlamda yardımcı olmaktadır. Ödev raporları, öğrenci ödev durumlarını rahatlıkla alabilmektedirler.

Ödevler ve Öğrencilerin Zaman Yönetimi

Ev ödevi öğrencilere zaman yönetimini öğretir. Böylelikle öğrenci okuldan arta kalan zamanlarında zamanını tıpkı bir sorumluluk sahibi birey gibi kullanabilir. Düzgün bir şekilde yapılan ödev takipleri ile öğrenciler öncelik belirlemeyi öğrenebilir. Aynı zamanda ödev takip sistemi ile öğrencilerin problem çözme aşamalarında kullandıkları yöntemleride bir formata kavuşturur.

Öğrencilere ders materyalini tekrarlamak için ev ödevi bir fırsat daha verir. Aynı zamanda öğrencilerin istemedikleri zamanlarda da bazı şeyleri yapmak zorunda olduklarını öğretir. Bu sayede ev ödevi öğrencilere eğitim sürecinde kendi paylarına düşenin sorumluluğunu almayı öğretir.

Ebeveyni çalışan öğrenciler bağımsız olarak ders çalışmayı öğrenir. Çalışan ebeveynler çocuklarının ödevlerini anlık olarak takip edebilirler. Böylelikle ebeveyn-okul-öğrenci üçgeninde ödev takibi konusunda bir aksaklık olmadan işleyiş devam eder. Ev ödevi öğrencilere problem çözmeyi, bağımsız düşünmeyi ve yakın ve uzak çevrelerindeki sorunları anlamayı ve bunlarla ilgilenmeyi de öğretir. Böylelikle sadece öğrenme değil aynı zamanda sosyal yaşantıya da katkı sağlar.

Öğretmenler ve ebeveynler açısından ev ödevi, velilerin çocuğun okulda ne öğrendiğini görmelerini sağlar. Daha öncede belirttiğimiz gibi profesyonel bir ödev takip sistemi ile verilen bir ev ödevinin; derslerin ve materyallerin öğrenciler tarafından ne kadar iyi anlaşıldığını belirlemelerine yardım eder.

Ödev Takip Sistemi Öğretmenlerin Yardımcısıdır

ABC ödev takip sistemi ile öğretmenler ödevleri saniyeler içinde değerlendirebilirler. Değerlendirme sonuçlarını ve öğretmene tarafından yazılmış ödev bazlı yorumları ise veliler ve öğrenciler görebilirler.

Kuşkusuz biten ödevlerin üzerini çizmek ve kendi gelişimlerini takip etmek çocuklar için tatmin edicidir ve çalışmaya devam etme motivasyonunu kazanmalarına yardım eder.
Ödev Takip Sistemi sayesinde öğretmenlerin iş yükünü hafifler. Sınıflara özel ödev listeleri oluşturabilir, dilediği her an ödev güncellemesi yapılabilir.

Ödev kontrol çizelgesinin düzenli olarak tutulması öğrencinin gidişatını gözlemleyebilmek açısından oldukça önemlidir. Öğrencinin zaman içindeki olumlu ya da olumsuz gelişiminin somut bir belgesidir ödev kontrol çizelgesi.

Okul yönetiminde öğrenciye not vermek için göz önüne alınması gereken en büyük kriterlerden biri ödev kontrolüdür. Ayrıca ödev takip sistemi üzerinden ödev kontrol çizelgesinin düzenli olarak tutulması öğrenciyi bir şekilde disipline eder ve ödevini yapmasını sağlar. Böylelikle öğrenci ödev yapmanın öğretmeni açısından önemini kavrayarak daha istekli olarak ödev yapar. Ödevler Kontrol edilmeyen ödevler öğrenci için yararlı olmadığı gibi öğrenciyi baştan savmacılığa sevk edebilir.

Öğrenciler yarışmadan hoşlandıkları için ödevler bu yarışma duygusu içinde ödev takibi yapılabilir. Çocuğa, verilen ödevi başarabileceği duygusu aşılanmalıdır.

Ödev Takip Sistemini Mağazalardan Ücretsiz İndirin

APPSTOREDEN İNDİRİN

GOOGLE PLAY’DEN İNDİRİN

Kaynak: ABC Ödev Takip Sistemi

--

--

ABC

Her okul için uygun bir çözümü olan ABC Okul Yönetim Sistemini App Store ve Google Play’den inceleyin.