Öğrenci Koçluğu

ABC
2 min readJul 2, 2021

Öğrenci merkezli bir koçluk yaklaşımı oluşturmak, belirli bir koçluk protokolü uygulamak, süreci tüm ihtiyaçları düşünerek planlamaktan geçmektedir. Bir okul veya okul bölgesi ile ortaklık kurarken, koçluk döngüsü tipik olarak belirli öğretmenle okul yılı boyunca, belli periyotlarla sıklık derecesi programlanarak görüşmeyi içerir. Dönemsel olarak öğrencilerin nasıl ilerlediğini görmek için geçen dönemin hedeflerine göre güncellenebilmektedir.

Öğrenci koçluğu sistemi ile özel öğrencilerinizi veya VIP sınıflarınızı takip edebilirsiniz. ABC ile öğrenci merkezli koçlukla tanışın!

Okul içerisinde bir koç veya koçluk ile ilgili yetkili yönetici ile devam eden iletişim, eğitim anlamındaki danışmanlar olarak sağlanan koçluğu daha da güçlendirebilir.

ABC ile Öğrenci koçluğu daha keyifli
ABC ile Öğrenci koçluğu daha keyifli

Öğrenci merkezli bir koçluk modeli, öğrenci başarısını artırmaktadır.

Koçlar uygulamalı olarak belirlenen modellerin bileşenlerini açıklar veya modeller, verileri analiz eder ve sınıf öğretmeniyle gelecekteki eğitim için öğrenci merkezli hedefleri formüle eder ve okul koçlarının sürdürülebilir başarılarını güçlendirir.

Koçluk döngüsü, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için öğretmenin kullanabileceği daha iyi bir anlayış oluşturmayı da amaçlamaktadır.

Öğrenci Koçluğunda hedefler belirlemek

Hedeflere ulaşmak için gerekli stratejileri öğretmekten geçmektedir. Sınıfları gözlemlemek ve ilgili verileri öğrenci bazında gözden geçirmek, öğretmenlere neyin işe yaradığını yansıtmaları için kendine zaman vermektedir. Bu da yazılım sayesinde takvimsel olarak planlanabilmekte ve canlı olarak üzerinde değişim gösterebilmektedir.

İlk adımda, yani bir hedef belirlemede, bölgenin programlara yönelik hedeflerini anlamaya çalışmak ve ardından bu hedefleri gözden geçirmek, neden değişiklik yapıldığını açıklamak ve bu hedeflere ulaşmak için birlikte çalışma yollarını tartışmak öğrenci koçluğu için ve zaman içerisinde sürece dahil olacak diğer koçların istikrarlı takibi açısından çok önemlidir.

ABC’nin Profesyonel Modüllerini İnceleyin, Demo İsteyin!

ABC Okul yönetim sistemi bünyesindeki kolay kullanımı ve şık tasarımı ile ön plana çıkan profesyonel modüllerini kesinlikle incelemelisiniz. Demo isteğinde bulunan okullarımıza; modülleri, ABC olarak online ve yerinde anlatıyoruz.

ABC Okul Yönetim Sistemi sade ve şıktır.

Koçluk döngüleri için hedefler belirleme

Hedefler öğrenci merkezli, standart odaklı, öğretmen tarafından belirlenmeli ve öğrenci ön değerlendirme verilerine odaklanmalıdır. Veriler, eğitim kararlarınızı yönlendirmelidir.

Etkili öğretim uygulamalarına odaklanarak birlikte öğretim

Öğrenci Koçluğu planlarında birlikte öğretimin modelleri de vardır: öğretme/ gözlemleme, öğretme/ yardım, paralel öğretim, istasyon öğretimi, alternatif öğretim ve birlikte öğretim.

Öğretmenin koçluk döngüsünden öğrendiklerini başarılı bir şekilde benimsemesi için süreci “kabul etmesi” ve süreç boyunca davranışların sistemli olduğunu hissetmesi gerekecektir. Öğrenciler, koçluk döngüsünün gerçekten ortak bir öğrenme deneyimi olduğunu düşünürlerse, stratejiyi kullanmaya devam etmeleri daha olasıdır.

Öğretmenlerin desteklendiklerini hissetmeleri için kademeli sürüm modelini kullanmaları da başarılarını arttıracaktır. Birlikte bir koçluk döngüsü oluşturabilmek ise ancak ortaklaşa belirlenen stratejilerle devam edebilmektedir. ABC Okul yönetim sistemi bünyesindeki koçluk modülümüz ise öğretmenlerin ihtiyaçlarına cevap veren prestijli bir modüldür.

--

--

ABC

Her okul için uygun bir çözümü olan ABC Okul Yönetim Sistemini App Store ve Google Play’den inceleyin.